42 279 64 00
biuro@klarsan.pl

Filtry do wody » Zanieczyszczenia wody » Wtórne zanieczyszczenia

Wtórne zanieczyszczenia

Po wielu procesach uzdatniania woda przeznaczona do spożycia trafia do systemu wodociągów. Tutaj jednak, podczas przepływu wody, zachodzi wiele reakcji chemicznych. Woda może powodować korozję metali oraz materiałów zawierających cement. O intensywności procesu korozji decyduje wartość pH, stężenie tlenu ozpuszczonego, wolego chloru, aresywnego dwutlwnkuwęgla, zasadowość oraz zawartość jonów wapnia. W procesach koozji biorą udział także bakterie żelaziste, nitryfikacyjne, redukujące siarczany, a także glony i grzyby. Produkty korozji mogą zalegać w przewodach w postaci osadów o różnej konsystencji. Jeżeli są to luźne osady to mogą one przy zmianach prędkości lub kierunku przepływu wody być wypłukiwane powodując wtórne zanieczyszczenie mechaniczne.

Przewody wodociągowe to także miejsce rozwoju mikroorganizmów mimo stosowania środków dezynfekcyjnych Obecność produktów korozji sprzyja powstawaniu śluzowatej warstwy mikroorganizmów na wewnętrznych powierzchniach przewodów (tzw. biofilm). Biofilm tworzy się także w przewodach z tworzyw sztucznych, choć nie ulegają one korozji. Tworzeniu biofilmu sprzyjają zawarte w wodzie substancje organiczne i nieorganiczne oraz produkty korozji tworzące osady na powierzchniach przewodów. Biofilmy tworzące się na warstwach produktów korozji stali są szczególnie odporne na na działanie produktów dezynfekujących, a zwłaszcza chloru. Powstające osady oraz rozwijający się na ściankach biofilm powodują zarastanie przewodów, co zwiększa straty ciśnienia na pzepływie oraz pogarsza właściwpści organoleptyczne wody. Odrywające się od ścianek mikroorganizmy i produkty korozji stanowią zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Procesom korozji oraz powstawaniu biofilmu w przewodach wodociągowych oraz instalacji domowej sprzyja długi czas przesyłu wody, od zakończenia procesu oczyszczania wody do dostarczenia jej do instalacji odbiorcy.

Dlatego poprawa jakości wody w wielu polskich miastach nie będzie możliwa bez skutecznej renowacji i oczyszczania sieci wodociąowej z osadów, których powstanie wynikało w dużej mierze z niedostatecznego uzdatniania wody przez ostatnie kilkadziesiąt lat.